Wróć

Hiszpania

La Cala de Mijas. Rodzinne, andaluzyjskie miasteczko

La Cala de Mijas to miejscowość turystyczna na Costa del Sol należąca do gminy Mijas, której stolica o tej samej nazwie położona jest, ze względów historycznych w głębi lądu ok. 23 km na północny-wschód. Spokojna, rodzinna atmosfera, a także śródziemnomorska kuchnia i gościnność sprawiają, że jest to jedne z ulubionych miejsc odwiedzających Costa del Sol.

Na wybrzeżu, między innymi w La Cala de Mijas w XVI -XVII wieku wzniesiono nadmorskie fortyfikacje, które chroniły mieszkańców prowincji przed atakami piratów berberyjskich z Afryki Północnej. Obecnie te monumentalne wieże, m.in. Batería de La Cala del Moral położona w La Cala de Mijas, są cennymi zabytkami i jednocześnie bardzo charakterystycznymi punktami, wokół których koncentruje się życie nadmorskich kurortów Mijas Costa. 

Samo Mijas bezpiecznie położone na zboczach Sierra de Mijas pozostało w niemal niezmienionym stanie do dzisiaj, będąc jednym z ładniejszych, typowo andaluzyjskich „białych” miasteczek. Miejscowość warto odwiedzić nie tylko ze względu na niesamowity koloryt , ale również z powodu wyjątkowej oferty gastronomicznej, która słynie z potraw lokalnej kuchni w najlepszym wydaniu. Będąc w okolicy nie można nie wstąpić do jednej z rodzinnych restauracji, gdzie w drzwiach przywita nas wspaniała obsługa, a w karcie szeroki wybór dań ze świeżych ryb, owoców morza, wybornego mięsiwa oraz różnorodnych rodzajów hiszpańskiej potrawy z ryżem tzw. paelli. Przed wieczorną kolacją warto zajść do jednego z barów na małą przekąskę tzw. tapas. A wieczór obowiązkowo zakończyć słodkim deserem (el postre).

W sąsiedztwie znajduje się wiele ekskluzywnych kompleksów rezydencjalnych zlokalizowanych głównie wokół znakomitych klubów golfowych, takich El Chaparral, Santana czy Miraflores. Wielką zaletą tej lokalizacji na Costa del Sol jest bezpośrednie sąsiedztwo nowoczesnej infrastruktury Malagi oraz luksusowego centrum rozrywki słynnego kurortu Marbella, przy jednoczesnym zachowaniu rezydencjalnego, spokojnego i zarazem bezpiecznego charakteru nieruchomości położonych w okolicach La Cala de Mijas.

O plaży w La Cala de Mijas mówi się w samych superlatywach: bardzo ładna, czysta, długa, szeroka, piaszczysta, otoczona palmami, idealna dla rodzin z dziećmi. Dla tych, co nie chcą iść po cieplutkim piasku, wzdłuż jej brzegów poprowadzono drewnianą ścieżkę. Plaża w La Cala de Mijas stwarza różnorakie możliwości spędzania wolnego czasu, od gry w piłkę nożną, piłkę siatkową, po jogging, czy też po prostu relaks i zabawę z rodziną nad brzegiem morza. Przez wiele osób jest uznawana za najładniejszą z plaż na śródziemnomorskim wybrzeżu Costa del Sol na odcinku pomiędzy Malagą a Marbellą. W bliskiej odległości możemy znaleźć wiele barów, sklepików i restauracji.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z naszego tegorocznego rekonesansu. Naszym zdaniem jest to cudowne miejsce do zamieszkania na stałe. Sami zobaczcie.