„Lubię to miejsce i chętnie mógłbym tracić w nim czas”. – William Shakespeare

Majorka, największa wyspa archipelagu balearskiego, położona między wschodnim wybrzeżem Hiszpanii a północnym wybrzeżem Afryki, co roku swoją bogatą i różnorodną ofertą przyciąga turystów ze wszystkich stron świata. Wielu z nich decyduje się właśnie tu mieć swój drugi dom, który często, po pewnym czasie staje się tym pierwszym.
Statystycznie na Majorce w ciągu roku jest ponad 300 słonecznych dni i jak to w klimacie śródziemnomorskim lata są bardzo ciepłe a zimy łagodne. Słońce w połączeniu z wyspiarską wilgotnością sprawia, że warunki klimatyczne są idealne dla rolnictwa. a szczególnie do upraw cytrusów, fig i migdałów. Jak głosi legenda te ostatnie zostały sprowadzone na wyspę przez jednego z dawnych władców Majorki, który poślubił Szwedkę i aby zrekompensować ukochanej brak śniegu, nakazał posadzić drzewa migdałowca na całej wyspie. Migdały sprawiły, że raz do roku, na przełomie stycznia i lutego, kiedy kwitną, teren pokrywają setki tysięcy białych płatków kwiatów przypominających śnieg.
Majorka, największa wyspa archipelagu balearskiego, między wschodnim wybrzeżem Hiszpanii a północnym wybrzeżem Afryki, co roku swoją bogatą i różnorodną ofertą przyciąga turystów ze wszystkich stron świata. Wielu z nich decyduje się właśnie tu mieć swój drugi dom, który często, po pewnym czasie staje się tym pierwszym.
Statystycznie na Majorce w ciągu roku jest ponad 300 słonecznych dni i jak to w klimacie śródziemnomorskim lata są bardzo ciepłe a zimy łagodne. Słońce w połączeniu z wyspiarską wilgotnością sprawia, że warunki klimatyczne są idealne dla rolnictwa. a szczególnie do upraw cytrusów, fig i migdałów. Jak głosi legenda te ostatnie zostały sprowadzone na wyspę przez jednego z dawnych władców Majorki, który poślubił Szwedkę i aby zrekompensować ukochanej brak śniegu, nakazał posadzić drzewa migdałowca na całej wyspie. Migdały sprawiły, że raz do roku, na przełomie stycznia i lutego, kiedy kwitną, teren pokrywają setki tysięcy białych płatków kwiatów przypominających śnieg.


Majorka słynie z tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa. Lokalne przysmaki, które powstają z plonów okolicznych farm i sadów, weszły na trwałe do tradycyjnej kuchni hiszpańskiej. Na Majorce wytwarza nie tylko się aromatyczne dżemy i miody, ale także znakomite sery oraz szynki. Tutejsza kiełbasa Sobrasada, z papryką i lokalnym miodem jest znana i popularna w całej Hiszpanii, ale tylko na Majorce smakuje najlepiej. Podobnie jest ze znanymi na półwyspie iberyjskim słodkościami – ensaimada to ciasto, które spotkamy w całej Hiszpanii, ale jego receptura pochodzi z Majorki. Ale nie tylko piękne sady, pola i pastwiska czy zabytkowe wiatraki składają się na krajobraz wyspy. Przemieszczając się po Majorce napotkamy także liczne rodzinne winnice, gdzie będziemy mogli spróbować smaku wina z unikalnych szczepów takich jak m.in.: prensal, callet i manto negro. Będzie to też okazja do posmakowania wyjątkowo ciekawych win z dodatkiem np. pomarańczy, przechowywanych tradycyjnie w beczkach dębowych, ale także zrobionych z drewna kasztanowca.
Różnorodność Majorki zapewnia doznania nie tylko amatorom regionalnej kuchni i ekologicznego rolnictwa. W równym stopniu odnajdą się tu miłośnicy kąpieli i sportów wodnych, jak i jazdy na rowerze, trekkingu czy wspinaczek. Nie każdy wie, że Majorka to nie tylko kilometry plaż — piaszczystych i kamiennych, urokliwych zatoczek, pól uprawnych i gajów. To także wyspa z monumentalnymi górami wpisanymi na listę dziedzictwa naturalnego Unesco – Serra de Tramuntana. Tam kryją się zjawiskowe widoki, prawdziwie dzika przyroda i drogi prowadzące do wyjątkowych miejsc jak Port de Sa Calobra czy Formentor zwieńczony najwyższą na Balearach latarnią morską.
W okolicy znajdują się także liczne pola golfowe, stadniny koni, szkoły kite’a, ale przede wszystkim – Nadal. W Manacor, rodzinnej miejscowości wybitnego tenisisty, gdzie mieszka do dziś, mieści się założona przez niego akademia tenisa i muzeum poświęcone dokonaniom tego legendarnego już, choć wciąż aktywnego na kortach zawodnika.




Dużą atrakcją na Majorce jest ponad stuletni drewniany tramwaj, który nadal kursuje między stolicą wyspy, Palma de Mallorca, a Puerto Sóller. Przejeżdżając za to samochodem z Sóller, przez Deię do Valdemossy mija się posiadłości znanych aktorów i celebrytów np. Michaela Douglasa. Zimną spacerując po okolicy można spostrzec drzewa okutane dzierganymi sweterkami. Otwarta, także w sezonie, jest stała ekspozycja prac Pablo Picassa i Joana Miró.
W 1956 roku Miró przeniósł się na wyspę, gdzie zamieszkał w domu zaprojektowanym przez Josepa Lluís Serta. Tu poślubił swoją żonę i na świat przyszła jego córka. Na wyspie mieszkał i tworzył aż do 1983 r., kiedy w Boże Narodzenie zmarł. Na obrzeżach stolicy, w stronę Puerto Andratx trzeba koniecznie odwiedzić fundację Miró, gdzie odbywają się ekspozycje, można zwiedzić warsztat artysty i dawny dom – Taller Sert. Fundacja Miró to kilka budynków – ekspozycyjny, warsztatowe i dom.
Ponadto fani architektury mogą cieszyć oczy widokami tutejszych domów typu finca, najnowocześniejszej zabudowy willowej czy zabytków na skalę “Iconic houses” (www.iconichouses.org), jak prywatna willa Jørna Utzona, czyli architekta słynnej opery w Sydney. Na południu Majorki odnajdą realizację, Port Adriano, której autorem jest światowej sławy projektant Philippe Starck.
Pozostawione relikty przeszłości jak dawne fabryki w Alcudii czy zamknięte casino w Sol de Mallorca dodają okolicy niesamowitego klimatu. Majorka oferuje też znakomitą infrastrukturę turystyczną – ekskluzywne hotele, najlepsze na świecie restauracje, beach cluby i parki rozrywki oraz sezonowe, często cykliczne festiwale i imprezy dla turystów, mieszkańców i rezydentów. Nocne życie w najlepszym wydaniu. Jazz, disco, techno, la jota mallorquina, la trobada i … muzykę Chopina. W 1841 r. George Sand opublikowała autobiograficzną nowelę, “Zima na Majorce”, będącą zapisem pobytu jej i Chopina na wyspie między 1838 a 1839 r. W malowniczym miasteczku Valdemossa, które słynie także z wyrobów ceramicznych, znajduje się muzeum wielkiego kompozytora.




Wielokulturowość wynikająca z historii jest widoczna na ulicach tutejszych miast i miasteczek, z których każde charakteryzuje co innego. Zamek Bellver, Castell de Capdepera lub Castell w Bendinat; miejsca kultu: El Calvari w Pollensa, sanktuarium maryjne w Lluc czy La Seu, katedra, wizytówka Majorki, która posiada trzecią co do wielkości największą nawę świata.
Dziedzictwo naturalne, historyczne i kulturowe spotyka się z nowoczesnością. Sielskie życie z luksusowym lifestylem. To czego dusza zapragnie można odnaleźć tu w najlepszym wydaniu, na co dowodem może być fakt, że co roku wakacje na Majorce spędza m.in. hiszpańska rodzina królewska.