Wróć

Hiszpania

W hiszpańskim ogrodzie

Hiszpania wielu kojarzy się z bujnymi pnączami pełnymi kwiatów w różnych odcieniach różu. To bugenwille - królowe balkonów, ale i rosnące dziko ozdobne pnącza. Często pokrywają całe fasady budynków lub stanowią dekorację wokół drzwi wejściowych, ponieważ gorący klimat Hiszpanii powoduje, że osiągają tu imponujące rozmiary i są niezwykle obfite w kwiaty. Jaskrawy róż, fuksja czy fiolet na tle białych murów oraz intensywnie niebieskiego nieba Hiszpanii to zdecydowanie jeden z piękniejszych widoków.

Bugenwille, hibiskusy, kamelie i oleandry…

Słoneczny klimat Hiszpanii sprzyja wielu roślinom i drzewom. W tutejszych ogrodach można zobaczyć różne odmiany hibiskusa o dużych kolorowych kwiatach, wielobarwne kamelie czy oleandry, ale także mniej wymagające rośliny jak akant, lawenda, agawa, aloes, figowiec czy kaktus. Częstym gościem w hiszpańskich ogrodach są także kostrzewa, trawa cytrynowa, miskant czy rozchodnik. Nie może też zabraknąć palm, których rozłożyste liście zapewnią choć odrobinę cienia w upalne dni.

Zapach drzew cytrusowych

Charakterystyczne dla hiszpańskich ogrodów są także drzewka cytrusowe –  pomarańcze, mandarynki i cytryny, które jako jedne z pierwszych przychodzą nam na myśl, gdy mowa o słonecznej Hiszpanii. Zapach kwitnących drzew cytrusowych sprawia, że nie sposób się nie zatrzymać, by choć przez chwilę nacieszyć nim zmysły. Drzewa brzoskwiniowe i migdałowce to z kolei jedne z najpiękniejszych w okresie kwitnienia ze względu na obfite, kolorowe kwiaty. Pola pełne drzew o kwiatach w intensywnym odcieniu różu czy też bieli na tle pasm górskich to jedne z najchętniej fotografowanych krajobrazów.

Fuzja kultur i stylów

Na wygląd hiszpańskich ogrodów mają wpływ różne kultury i pochodzące z nich style sztuki. Można zobaczyć tu m.in. wpływy mauretańskie, rzymskie, a także angielskie i francuskie. Dawniej, tradycyjne ogrody hiszpańskie były zwykle tworzone na planie prostokąta, w którego centralnym miejscu znajdowała się fontanna lub inny element wodny. Ceramiczne donice zawsze były nieodłącznym elementem hiszpańskich ogrodów i do dziś są niezwykle często używane do ich dekoracji – nawet puste, zniszczone, pęknięte, niekoniecznie wypełnione kwiatami, dodają ogrodowi typowo hiszpańskiego uroku. 

Na hiszpańskim patio

Dlatego też śmiało można stwierdzić, że słynne hiszpańskie patio, to także pewna forma ogrodu. Nie każdy dysponuje terenem koło domu, by stworzyć w nim ogród marzeń, ale zawsze znajdzie się inne rozwiązanie, by kwiaty mogły zagościć w hiszpańskim domu czy na ulicy. Znane z wielu fotografii wąskie uliczki udekorowane kolorowymi donicami pełnymi kwiatów to typowy hiszpański klimat szczególnie w południowej części kraju. Wiele domów w tych regionach posiada patio, którego białe mury spowija bujnie pnący się bluszcz, na podłodze i na ścianach pełno jest kolorowych kwiatów doniczkowych, a w tle często słychać szum wody z zabytkowej fontanny czy niewielkiego źródełka.  

Poniżej prezentujemy nasz subiektywny wybór nieruchomości na hiszpańskim wybrzeżu, których ogrody zachwyciły nas różnorodnością roślin, ciekawym śródziemnomorskim projektem, wyjątkową koncepcją, po prostu zauroczyły nas od pierwszego wejrzenia.

Ekologiczna willa w Benahavís. To więcej niż projekt architektoniczny. To filozofia życia, które jest blisko natury, jest ekologiczne, jest zrównoważone – po prostu szczęśliwe. Koncept architektoniczny to ponad 5.000 m2 zieleni utworzonej przez śródziemnomorskie ogrody z pergolami i sadami, basenami i tarasami. Strefy wspólne stanowią tym samym naturalną oazę otoczoną lasami, drzewami owocowymi i kwiatami, tak, by mieszkańcy mogli głęboko poczuć i przeżyć każdy aspekt śródziemnomorskiej natury. To połączenie piękna, innowacji i odpowiedzialności za środowisko.

Minimalizm w luksusowym wydaniu. Nowoczesny, specjalnie zaprojektowany ogród, basen bez krawędzi typu Infinity, spektakularne widoki na zatokę Fuengirola, przyroda oraz wspaniały krajobraz to bez wątpienia znaki rozpoznawcze tego pięknego miejsca. Niezwykłość usytuowania oraz rozkładu nieruchomości sprawia, że jest ona ekskluzywnym i unikalnym projektem, zarówno pod względem architektury, jak i tego co kryje się na zewnątrz. 

Nowoczesna willa na wzgórzu, z widokiem na morze, wśród pól golfowych. Nowoczesna i stylowa willa usytuowana we wspaniałym otoczeniu, na wzgórzu, z którego można podziwiać widoki na morze. Otoczona przez krajobraz pełen roślinności oraz zieloną oazę pól golfowych. Posiada prywatny duży basen bez krawędzi o powierzchni 85 m2 oraz wyjątkowy ogród. W projekcie willi wykorzystano nachylenie terenu, co zwiększyło obszar prywatnego ogrodu. Inspiracją dla projektu było połączenie potrzeb codziennego życia mieszkańców, z wykorzystaniem przy tym pięknego krajobrazowo otoczenia.