Wróć

Hiszpania

Denia - prawdziwa perła Costa Blanca: tajemnice, historia i zachwycające krajobrazy

Rzymianie poświęcili to miasto Dianie, a jego port uczynili jednym z najbardziej ruchliwych na hiszpańskim wybrzeżu, czyli Denia z Costa Blanca.

Kolejnym godnym uwagi miasteczkiem nadmorskim na hiszpańskim Białym Wybrzeżu, Costa Blanca, z całą pewnością jest Denia. Słynie nie tylko z pięknych plaż, ale także historycznego centrum, aktywnego portu jachtowego i urokliwego środowiska naturalnego. Denia będzie doskonałym miejscem zarówno do odpoczynku, plażowania i zwiedzania, ale również do zakupu nieruchomości.

Klimat w Denia jest szczególnie łagodny i spokojny, a średnia roczna temperatura wynosi około 18 °C. W Denia pojawiają się wiatry i silniejsze prądy morskie co stanowi sprzyjające warunki do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing, surfing i kitesurfing. Jeśli chodzi o uprawianie windsurfingu i kiteserfingu to najbardziej odpowiednimi obszarami są plaże Les Deveses, czy Punta del Raset. Dodatkowo Denia posiada bardzo długą tradycję w organizacji regat, z których tym najsłynniejszym jest Ruta de la Sal lub Copa del Canal. Miasteczko to posiada też kilka szkół żeglarskich, np. Real Club Náutico, co może stać się ciekawą alternatywą do spędzania wolnego czasu lub rozwinąć w sobie nową pasję, jeśli przeniesiemy się do Denia na stałe.

Decydując się na zakup nieruchomości w Denia trzeba mieć na uwadze, że miasteczko położone jest pomiędzy Alicante, do którego będzie około 90 km oraz Walencją oddaloną o około 105 km. Bliskość tych dwóch dużych i popularnych miast z pewnością nadaje atrakcyjności zakupionej tam nieruchomości. Ciekawym aspektem jest to, że Denia leży też blisko Balearów, na Ibizę jest około 100 km i można na nią popłynąć w ciekawy rejs. W sezonie promy w kierunku Balearów kursują nawet 3 razy dziennie, rejs trwa od 2 do 5
godzin, a koszt zaczyna się od około 60 €.

Jeśli mowa o rejsach, jedną z największych atrakcji w Denia jest port, który uchodzi za jeden z najładniejszych w Hiszpanii. Dodatkowo historia portu sięga ponad 2000 lat wstecz, co nadaje temu miejscu dużego znaczenia historycznego i handlowego, a obecnie również turystycznego. Port znajduje się 1,5 km od centrum miasta, oferuje wiele udogodnień dla pasażerów, w tym sklepy, kawiarnie, wypożyczalnie samochodów, czy parkingi. Port obsługuje połączenia przez cały rok, jednak największe obłożenie jest w okresie letnim. Denia to małe miasteczko, po którym łatwo można poruszać się pieszo, a spacerując po mieście można odkrywać główne atrakcje turystyczne, zrobić zakupy, czy spędzić miło czas w pobliskich restauracjach. Nie odczuje się tam trudów miejskiego życia, dzięki czemu można doskonale wypocząć. Wiele osób wypożycza rowery, czy hulajnogi elektryczne, aby wygodniej przemierzać Denia.

Spacerując po Denia możemy natknąć się na muzeum zabawek, które jest z pewnością jedną z ciekawszych rodzinnych atrakcji miasta, jak nie na całym Costa Blanca. Denia była kiedyś znana na całym świecie jako centrum przemysłu zabawkarskiego. Produkcja rozpoczęła się już w 1904 roku. Najpierw były to zabawki z blachy białej, modele były importowane, między innymi, do Niemiec, a 10 lat później rozpoczęto produkcję zabawek
drewnianych z błyszczącymi, metalowymi wykończeniami. W latach 50, pomimo restrukturyzacji produkcji pojazdów, najpopularniejszą i ulubioną zabawką wśród dzieci była żaglówka.

W Denia można podziwiać piękny zamek z XI wieku, kiedy to tamtejsze tereny były pod panowaniem arabskim. Zamek położony jest na wzgórzu i może same ruiny nie robią już takiego wrażenia, za to widoki są niesamowite. Można pospacerować i podziwiać z góry całe miasteczko, morze, port i góry w okolicy. Zamek jest uznany za główną atrakcję turystyczną miasta i często odbywają się tam imprezy kulturalne i teatralne. Wewnątrz murów obronnych znajduje się Muzeum Archeologiczne, gdzie stała ekspozycja poświęcona jest żegludze i wyprawom odkrywczym w okresie średniowiecza.

Centrum miasta Denia jest ciekawą mieszanką nowoczesnej architektury ze starymi dzielnicami, mieszanką eleganckich budynków i dawnych domów rybackich. Denia daje możliwość skosztowania wielu lokalnych przysmaków, jeśli odwiedzi się el Mercado Municipal, Targ miejski, umiejscowiony niedaleko zamku. Targ odbywa się od poniedziałku do soboty i pełen jest świeżych owoców i warzyw, gdzie mieszają się kolory i zapachy miejscowej gastronomii. Z łatwością można zaopatrzyć się tam w codzienne sprawunki. Dodatkowo, nieopodal, można znaleźć sklepy z rękodziełem, małe butiki, czy pamiątki. Ciekawym, cotygodniowym targiem na świeżym powietrzu jest targ na Explanada de Torrectemada, gdzie można kupić wszystko, od ubrań po produkty spożywcze. Denia należy do gron wyselekcjonowanych miast ogłoszonych przez UNESCO, w 2015 roku, Kreatywnym Miastem Gastronomii. Królują tam ryby i owoce morza. Ciekawą propozycją będzie zapiekanka z owocami morza, suszona ośmiornica, krewetki z botwiną, czy surowe jeżowce.


Dla miłośników przyrody, miejscem, którego nie można przegapić jest Rezerwat Przyrody El Montgó. Krajobraz rozpościerający się ze szczytu tego masywu górskiego zapiera dech w piersiach, a dodatkowo można spotkać tam 650 różnych gatunków roślin i bogatą faunę, taką jak np. orły, lisy, czy sowy. Obszar ten oferuje wiele ścieżek, które warto przemierzyć pieszo lub na rowerze, ponieważ Denia jest również prawdziwym rajem dla miłośników rowerów, a w miesiącach zimowych natura oferuje tam jeszcze więcej niż latem.

Denia, podobnie jak pobliska jej Jávea, może pochwalić się bardzo długą linią brzegową, a jeśli chodzi o plaże godne polecenia, to na specjalne wyróżnienie zasługują: Marineta Casiana – miejska, piaszczysta plaża z płytką wodą, z udogodnień oferuje wiele restauracji, parking, wypożyczalnię książek, a także ułatwiony dostęp dla osób niepełnosprawnych; Les Deveses – najszersza, piaszczysta plaża, z restauracjami, polem namiotowym i obiektami sportowymi; Escollera Norte – ukryte, piaszczyste wybrzeże, w sąsiedztwie klubu, uwielbiana przez fanów kitesurfingu.



W ostatnich latach, miasteczko Denia zostało wybrane, jako miejsce do mieszkania na
stałe i zainwestowania w zakup nieruchomości, przez wiele osób z zagranicy. Denia jest
uznawana za jedno z najbardziej przyjaznych miast do przeprowadzenia się na Costa Blanca.
Ma renomę całkowicie bezpiecznego miasta, pełnego tradycji i kosmopolitycznego uroku.