Wróć

Hiszpania

Hiszpania rajem dla golfistów

Golf to sport, który na całym świecie uprawia ponad 160 milionów osób. Hiszpania na tle reszty świata jest prawdziwym rajem dla golfistów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, do którego zjeżdżają się miłośnicy tego sportu ze wszystkich stron. Sprawdź dlaczego.

Golf to sport, który na całym świecie uprawia ponad 160 milionów osób. Hiszpania na tle reszty świata jest prawdziwym rajem dla golfistów, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, do którego zjeżdżają się miłośnicy tego sportu ze wszystkich stron. Sprawdź dlaczego.

Różne są teorie dotyczące miejsca, w którym narodził się golf. Wszystkie koncepcje dotyczące konkretnego kraju wskazują na północ Europy. Dla mieszkańców krajów znajdujących się w tej strefie, golf to sport sezonowy. W pełnej krasie, czyli na 18 dołkowym polu golfowym, na świeżym powietrzu można go uprawiać tylko przez kilka miesięcy w roku. 

Pod koniec XIX wieku Brytyjczycy przywieźli do Hiszpanii golfa otwierając w 1891 r. pierwszy Golf Club, Lomo del Polvo, na Gran Canarii. W 1925 r. w okolicy Malagi otworzono Parador Malaga Golf, który był pierwszym polem na Costa del Sol, które dziś wielu nazywa Costa del Golf. 

W okolicy zaczęło pojawiać się więcej miejsc dla golfistów, a rozpoczęte na początku XX wieku w Madrycie turnieje zyskiwały coraz większą popularność. Prawdziwy rozkwit kultury golfowej w Hiszpanii przypada na lata 50-te, kiedy światowa arystokracja oraz gwiazdy estrady i ekranu zaczęły odkrywać uroki hiszpańskiego wybrzeża. 

W tym czasie Torremolinos, niewielka nadmorska miejscowość pod Malagą, była odwiedzana przez gwiazdy absolutnie światowego formatu: Grace Kelly, Sean Connery, Marlon Brando, Frank Sinatra, Orson Welles czy Ava Gardner. To tu także powstał pierwszy luksusowy hotel na wybrzeżu tworzący nowe oblicze miejsca. Szybko potem rozwinęły się inne obszary, w tym golf, który jest sportem nie tyle dla bogaczy, co przez nich uwielbianym. 

Miłośnicy golfa zdali sobie wtedy sprawę, że w Hiszpanii istnieją idealne warunki do uprawiania tego sportu. Ponad 300 słonecznych dni w roku oraz średnia temperatura na poziomie 20 stopni umożliwiają grę pod gołym niebem, na prawdziwym polu przez cały rok. Ukształtowanie terenu, zwłaszcza na południu kraju oraz wyspach, jest doskonałe do uprawiania tej dyscypliny i czyni grę jeszcze bardziej emocjonującą zapewniając liczne złamania i pagórki. Do tego, jeśli te godziny na polu można spędzać w otoczeniu gór lub morza lub na polu, które łączy te pejzaże, znajdującym się między linią brzegową a pasmem górskim — nie ma nic lepszego!

Doskonałe połączenia Hiszpanii z niemal wszystkimi punktami na mapie, gwarantują łatwy dostęp do ośrodków golfowych, które najczęściej są umieszczone w pobliżu lotniska. Na terenie pól golfowych i w okolicy znajduje się dużo hoteli, co ułatwia golfową turystykę. Wiele osób decyduje się także na zakup własnej nieruchomości w okolicy pola golfowego, co jest nie tylko wygodne, ale też stanowi doskonałą inwestycję. 


Warto mieć na uwadze, że golf jest sportem, którego rozgrywki są wielogodzinne, stąd rzadko uprawia się go z doskoku, zwłaszcza jeśli trzeba dojechać na grę do innego kraju. Hiszpania to miejsce, które zapewnia idealne zajęcia w przerwach. Liczne restauracje z gwiazdką Michelin, muzea, koncerty, festiwale, lokalne atrakcje, gdzie można nabrać siły i odetchnąć od zgiełku dnia codziennego.


Na Costa del Sol, między Malagą a Gilbraltarem, znajduje się ponad 70 pól golfowych, co co jest ewenementem na skalę europejską. Za stolicę golfa uważa się Marbellę, elegancki kurort na wybrzeżu, w połowie drogi między Esteponą a Mijas, które  również znane są ze swojej golfowej infrastruktury. 

W okolicy Marbelli istnieje 21 pól. Największym uznaniem w tej okolicy cieszą się obiekty: Rio Real, Los Naranjos, La Quinta, Marbella Club and Aloha Golf. 

W Mijas mamy 11 pól golfowych, w Esteponie 10, a w Sotogrande, gdzie odbywają się zawody Spanish Open, Volvo Masters, Ryder Cup i WGC American Championship, jest ich 12.

Na tym odcinku warto zwrócić uwagę także na: La Duquesa znajdujące się na zboczu góry Carreterra (Coastal Road), El Campanario Golf, Atalaya Golf, Paraiso Golf Club znajdujący się między Esteponą a Marbellą, Mijas Golf International, Miraflores, La Cala Resort Golf, La Siesta Golf, La Noria i Santana Golf & Country Club czy Valderrama, The Real Golf Club, La Reserva, Almenara.

W pełnej ofercie, którą gwarantuje Hiszpania, odnajdziemy miejsca dla osób na każdym poziomie zaawansowania i na każdą kieszeń. Przyjęło się błędne przekonanie, że golf to ekskluzywny sport. Prawdą jest, że jak się chce i ma możliwości, to można wydać fortunę na sprzęt, podróże i treningi, jednak nie trzeba. 

To co jest konieczne i powinno charakteryzować każdą osobę chcącą grać w golfa to: zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, chęć doskonalenia się, wytrwałość, umiejętność koncentracji i dużo wolnego czasu, który najlepiej spędzać w swojej nieruchomości golfowej w Hiszpanii!