Wróć

Hiszpania

Jávea - harmonia słońca, morza i hiszpańskiego uroku

Niesamowicie długa linia brzegowa, piękne plaże i rajskie zatoczki, czyli Jávea w najlepszym wydaniu

Jávea położona jest na hiszpańskim wybrzeżu Morza Śródziemnego nazywanym w Hiszpanii Costa Blanca. Miejscowość ta znajduje się w północnej części prowincji Alicante, około 90 km od lotniska, które z każdym rokiem obsługuje coraz więcej turystów. Polakom dobrze znana jest ta część Hiszpanii, ponieważ bardzo dużo naszych rodaków decyduje się na zakup nieruchomości właśnie w tamtej okolicy.

Costa Blanca to bardzo turystyczny region Hiszpanii, charakteryzujący się również wysokim zainteresowaniem w zakup nieruchomości. Jego główne ośrodki to z pewnością Alicante, Benidorm i Torrevieja, które stanowią idealne miejsce do wypoczynku, jak również doskonałe bazy wypadowe dla osób chcących pozwiedzać. Czym jednak wyróżnia się Jávea od innych nadmorskich hiszpańskich miejscowości? W Jávea przez większą część roku, bowiem przez ponad 300 dni, można cieszyć się hiszpańskim słońcem, morzem i górami w jednym miejscu. Średnia roczna temperatura tam panująca to około 18 °C, co niewątpliwie przyciąga wiele osób z zagranicy, którzy chętnie osiedlają się tam na stałe.

W Jávea rzadko pada deszcz i mówi się, że miejscowość ta może poszczycić się drugim najlepszym, po Rio de Janeiro, mikroklimatem na świecie. Z zachodu na wschód region przecina rzeka Jalón, która przez większość roku jest sucha, a jej główną funkcją jest odprowadzanie wody podczas deszczu. Mimo nieczęstych opadów, gleby w Jávea są dobrze nawodnione od czego prawdopodobnie wywodzi się jej walencjańska nazwa – Xábiga, z arabskiego: studnia. Dzięki takiej nagromadzonej wilgotności w glebach, w miejscowości można nacieszyć oko zieloną roślinnością, która pomoże odpocząć od ekranów telefonów, czy laptopów.

Kolejnym ciekawym aspektem charakteryzującym to miasteczko jest jego bliskie położenie, około 90km od wschodniego wybrzeża, od wszystkim dobrze znanej Ibizy. W pogodne dni można z powodzeniem zaobserwować profil wyspy. Jeśli mowa o wyspach Jávea posiada dwie: wyspę Portichol, która jest chroniona jako park krajobrazowy i posiada naturalnie wyrzeźbione w skałach baseny, czy jaskinie do nurkowania oraz wyspę Descubridor (z hiszp. odkrywca), która, według tego co mówi się w Jávea, została wzniesiona na cześć Javiense, który brał udział w wyprawie Kolumba do Ameryki.

Dodatkowym atutem dla osób, które planują zakup nieruchomości w Jávea, a nie potrafią mówić po hiszpańsku, jest taki, że w tej nadmorskiej miejscowości z powodzeniem porozumiemy się w języku angielskim. Głównie jest to spowodowane bardzo wysokim procentem mieszkających tam Brytyjczyków, ponad 39%, podczas gdy inne populacje stanowią pozostałe 5% obcokrajowców w Jávea. Zważywszy na tak wysoki odsetek osób spoza Hiszpanii, które znalazły swoje miejsce do życia właśnie w tym miasteczku można wyciągnąć prosty wniosek, że Jávea to idealne miejsce do zamieszkania na stałe.

Sercem Jávea jest starówka, gdzie mieszka najwięcej rdzennych mieszkańców kurortu. Spacerując, nie można nie zauważyć gotyckiego kościoła św. Bartłomieja, który powstał już w XVI wieku i służył jako twierdza do obrony przed piratami. Na starówce znajdziemy również tradycyjny targ pełen owoców morza, wina, czy hiszpańskich przekąsek – tapas. Będzie on też doskonałym miejscem do zrobienia codziennych sprawunków. Zagłębiając się wśród wąskich uliczek natkniemy się na wiele barów i tawern, które łączą śródziemnomorskie tradycje kulinarne z nowoczesnością. Oddalając się o około 10 min drogi samochodem od starówki znajdziemy się w dzielnicy portowej, która jest drugim najbardziej zaludnionym obszarem w Jávea. Uwagę przykuje tutaj niecodzienna konstrukcja kościoła De la Virgen de Loreto, którego sklepienie przypomina odwrócony kadłub łodzi. Wokół kościoła znajdują się dawne domy rybaków, które obecnie przekształciły się w liczne restauracje z przepyszną walecjańską paellą.

Dla osób szukających wypoczynku na piaszczystym wybrzeżu, Jávea może pochwalić się szalenie długą, około 20 kilometrową, linią brzegową i szerokimi plażami, na których każdy znajdzie dla siebie swój kawałek jasnego piasku, bez nieprzyjemnego tłoczenia się. Mówiąc o plażach warto wspomnieć o Playa de Arenal, która jest jedną z najczystszych plaż i posiada wiele udogodnień, takich jak: strzeżone kąpielisko, obiekty sportowe, place zabaw dla dzieci, prysznice czy restauracje. Drugą godną uwagi plażą jest La Granadella, która wyróżnia się linią brzegową przypominającą norweski fiord. Położona jest między dwoma skalistymi przylądkami, co stanowi naturalną barierę dla prądów morskich i wiatrów, dzięki czemu woda jest spokojna. W sezonie letnim dostępna jest pływająca platforma, gdzie dzieci mogą pluskać się w wodzie.

Tym, którym marzy się bardziej aktywny tryb spędzania wolnego czasu można polecić olbrzymią, 750 metrową, skałę Montgó, której zdobycie nie jest aż tak trudne na jakie mogłoby się wydawać. Posiadając wygodne buty i dobre chęci z powodzeniem można będzie podziwiać miasteczko z samego szczytu skały. Natomiast na południowym krańcu zatoki Jávea wznosi się nad wodą 120 metrowy cypel Cabo de la Nao, z którego można robić zdjęcia z panoramą rozciągającą się aż po Baleary. W Jávea jest również muzeum archeologiczne i etnograficzne, w której godnymi uwagi są eksponaty wydobyte z okolicznych wód, w tym starożytnych amfor, czy nowszych kul armatnich.

Jávea zatem jest to miejsce idealne dla plażowiczów, spacerowiczów, ale przede wszystkim dla mieszkańców. Może stanowić miejsce do wakacyjnego wypoczynku, bazę wypadową do zwiedzenia całego regionu, albo drugi dom położony na hiszpańskim Costa Blanca. Ci, którzy zaufali jej urokom na pewno się nie zawiedli.