Samo Jerez może służyć jako baza wypadowa dla wielu pasjonujących wypraw. Najbliżej znajduje się przepiękny Kadyks, nieco dalej stolica regionu Sewilla, a w odległości 2-4 godzin znajdują się inne perły Andaluzji: Cordoba, Ronda czy Granada. Codziennie też z Jerez odjeżdża kilka pociągów do Madrytu, a podróż trwa ok. 3,5 godziny. Najbliższa plaża nad Oceanem znajduje się zaledwie o 20 min. samochodem od centrum miasta. Jednak w samej prowincji Kadyks znajdziemy wiele atrakcyjnych miejsc. Od najpiękniejszych, atlantyckich plaż aż do spektakularnych górskich krajobrazów w Sierra de Grazalema. Połączenie gór z sąsiedztwem Atlantyku sprawia, że właśnie tutaj pada najwięcej deszczu na m2 w całej Hiszpanii.
Jerez de la Frontera – 250 tys. miasto położone na samym południu Hiszpanii, we Wspólnocie Autonomicznej Andaluzji, oddalone w linii prostej o 11 km od Oceanu Atlantyckiego. Z wielu miast europejskich można tu dolecieć samolotem na międzynarodowe lotnisko Jerez de la Frontera. Z Polski, żeby dolecieć bezpośrednim lotem, najlepiej wybrać lotnisko w pięknej Sewilli, oddalone od Jerez o godzinę jazdy samochodem.
Chlubą Jerez de la Frontera nie są jednak tylko
wspaniałe zabytki i niesamowita przyroda, ale przede wszystkim wielkie tradycje
winiarskie. Jerez to stolica jedynego w swoim rodzaju regionu winiarskiego –
znanego na całym świecie wina Sherry z Jerez. Cały region posiada liczne bodegi
– piękne, stare winiarnie, w których wytwarza się i przechowuje wino. Samo wino
Sherry jest ewenementem jeśli chodzi o sztukę winiarską w Hiszpanii. Wszystko
zaczęło się od Fenicjan, którzy osiedlili się w tym regionie ok. 1100 p.n.e. i
rozpoczęli na tych terenach uprawę winorośli. Już w nowej erze, w epoce
podbijania Nowego Świata, zamorskich wypraw i wojen o panowanie na morzu, wino
odkryli i pokochali Anglicy, którzy rozsławili je na całym świecie.
Sherry z Jerez jest produkowane według tradycyjnego systemu Solera. W bodegach beczki z północnoamerykańskiego dębu, układa się piętrowo. Po winobraniu i wstępnej selekcji, nowe wino wlewa się do beczek na samej górze. Wraz z upływem czasu i dojrzewaniem wina część nowego wina przelewa się do beczek na niższych piętrach, gdzie składuje się starsze roczniki. Butelkuje się i sprzedaje jedynie wino z ostatniej, dolnej beczki, w której znajduje się kupaż o największej zawartości starego wina. W ten sposób w dolnych beczkach robi się miejsce, które jest uzupełniane młodszym trunkiem z beczki powyżej. Dlatego też na butelkach nie ma podanego roku produkcji wina, gdyż wino przeznaczone do konsumpcji jest mieszanką wielu roczników, również takich, które mogą mieć ponad 100 lat! Ten unikalny system dojrzewania wina Solera, który powstał w Andaluzji w XVIII wieku, pomaga w utrzymania równowagi i stałości w produkcji wina.
Wino Sherry z Jerez ma kilka odmian, począwszy od bardzo znanego, wytrawnego Fino i Manzanilla poprzez Oloroso, Amontillado, aż do słodkiego Cream. Po zakończeniu fermentacji wino jest klasyfikowane. Wino o jasnym kolorze – czyste i lekkie – wytrawne Fino lub Manzanilla. Natomiast czyste w zapachu lecz dobrze zbudowane jako Oloroso. Fino i Manzanilla wzmacnia się destylatem winnym aż do 15%, a Oloroso nawet do 17%. Obowiązkowym punktem programu zwiedzania miasta jest wizyta przynajmniej w jednej z bodeg zakończona degustacją różnych rodzajów Sherry. Same bodegi to nieruchomości o bardzo ciekawej architekturze. Większość pochodzi z początku XIX wieku i posiada wspaniałe sale bankietowe, które obecnie wynajmowane są na przyjęcia, eventy i wesela.
Jerez de la Frontera to również kolebka flamenco. Stąd właśnie pochodzą najsłynniejsi tancerze i śpiewacy flamenco. Jerez co roku gości u siebie Międzynarodowy Festiwal Flamenco. Samo miasto obfituje w szkoły tańca, do których zjeżdżają uczniowie z Hiszpanii i z całego świata. To miasto z duszą, tradycjami, przepiękną architekturą, pomnikami, parkami z piękną, egzotyczną roślinnością oraz imponującymi fontannami. Dzięki produkcji wina miasto było zawsze bardzo zamożne. Prywatne rodziny mogły pozwolić sobie na budowanie wspaniałych domów i prawdziwych pałaców w centrum miasta. Wiele z nich jest dziś, podobnie jak w Polsce lub innych częściach Hiszpanii, modernizowana i przekształcana na luksusowe nieruchomości – apartamentowce albo hotele.
Jeżeli porównać z innymi miastami w Hiszpanii to
należy podkreślić, że Jerez de la Frontera ma bardzo bogatą ofertę
nieruchomości. Można wybierać pomiędzy nowoczesnymi apartamentami z nowego
budownictwa a tymi odrestaurowanymi w starych kamienicach albo też pomiędzy
imponującymi zabytkowymi willami lub też nowoczesnymi wolnostojącymi domami, w
tym domami w zabudowie szeregowej. Większość nowoczesnych osiedli ma basen do
wspólnego korzystania a domy jednorodzinne baseny w ogrodzie.
Jerez de la Frontera to również, a dla wielu
przede wszystkim, miasto znane z hodowli koni. Działa tu jedna z
najsłynniejszych na świecie Królewska Andaluzyjska Szkoła Jazdy. Nawet zanana
polska amazonka, Blanka Satora, postanowiła właśnie w tych okolicach założyć
własną hodowlę koni.
Ale to nie wszystko – Jerez to także nowoczesne miasto, z międzynarodowym torem wyścigowym Formuła 1. Co roku organizowane są tu Motocyklowe Międzynarodowe Mistrzostwa Świata, które przyciągają rzesze spragnionych emocji fanów tego sportu.
Podsumowując Jerez de la Frontera to doskonałe miejsce do życia na najwyższym poziomie. Miasto ma ciepły, słoneczny, ale nie za suchy klimat. Zapewnia odpowiednią infrastrukturę do życia, w tym także dla edukacji. W Jerez funkcjonują dwie prywatne szkoły międzynarodowe el Altillo i Sage College. Ta ostatnia oferuje nauczanie według programu British Internacional Curriculum. W Jerez działa także Uniwersytet a także wiele szkół artystycznych i rzemieślniczych. Bliskość Oceanu sprawia, ze możemy aktywnie spędzać czas na uprawianiu sportów wodnych, a pasjonaci golfa znajdą tu też w sąsiedztwie dwa przepiękne pola golfowe. Doskonała oferta kulturalna i gastronomiczna dopełnia całości. Warto rozważyć inwestycję w nieruchomość w Hiszpanii w samym Jerez lub jego sąsiedztwie na Costa de la Luz w Hiszpanii.