Wróć

Formalności

Luksusowa nieruchomość w Hiszpanii - zacznijmy od definicji

Czym wyróżniają się luksusowe nieruchomości w Hiszpanii? Luksusowe nieruchomości kupowane przez obcokrajowców na hiszpańskim wybrzeżu, najczęściej nie służą zwyczajnemu zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zwykle ich nabywcy już posiadają co najmniej kilka nieruchomości, z których jedna pełni rolę podstawowego miejsca zamieszkania, a pozostałe - role rezydencji wakacyjnych lub miejskiego apartamentu dla czasowych pobytów właściciela i jego rodziny w danym mieście.

Nabycie luksusowej nieruchomości na Costa del Sol czy na Majorce wpisuje się więc w ten trend znakomicie. Inwestor nie tylko bezpiecznie lokuje swoje nadwyżki finansowe na jednym z najbardziej bezpiecznych rynków, podkreślając przy tym swój wysoki status społeczny, ale też zaspokaja potrzebę spędzania wolnego czasu w lokalizacji i standardzie adekwatnym do jego poziomu życia.

Co jednak wyróżnia luksusowe nieruchomości zlokalizowane na hiszpańskim wybrzeżu od innych takich obiektów?

W opracowaniach rynku nieruchomości przyjmuje się, że nieruchomość luksusowa to taka, której wartość przekracza 1 mln USD, a jej nabywca najczęściej należy do grona osób wyjątkowo zamożnych określanych wg fachowej nomenklatury skrótem UHNW, ang. ultra high net worth. Oczywiście miano UHNW w różnych krajach różni się od siebie. W Polsce przyjmuje się, że do osób o takim statusie majątkowym zaliczają się te, których posiadane aktywa netto (w tym nieruchomości po odjęciu obciążeń hipotecznych) wynoszą ponad 1 mln USD, a więc odpowiadają najniższej cenie nieruchomości luksusowej.

Cena, lokalizacja i styl życia

Wobec powyższego nieruchomości luksusowe muszą spełniać wyjątkowo wyśrubowane kryteria. Sama wysoka cena zakupu nie wystarczy, ponieważ potencjalny nabywca na co dzień ma do czynienia z produktem luksusowym, więc nie zdecyduje się zamieszkać w obiekcie niespełniającym jego oczekiwań. Każda tego typu nieruchomość musi łączyć trzy kluczowe elementy, które można opisać następującymi hasłami: cena, lokalizacja i styl życia. O cenie już pisaliśmy. Jej poziom jest nie tylko związany z unikalnością i jakością nieruchomości, ale też ma pełnić rolę selekcyjną. Najlepsze lokalizacje w prestiżowych rejonach zapewnią nie tylko elitarność otoczenia, ale też spowodują, że cena nieruchomości co najmniej utrzyma swoją wartość wraz z upływem czasu.

Innymi cechami, które zwykle są atrybutami nieruchomości z rynku premium będą:
– wartościowa architektura, która zapewni unikalny wizerunek inwestycji;
– szlachetne materiały wykończeniowe, zarówno na elewacji (kamień, stal nierdzewna, szkło), jak i we wnętrzach budynku (kamień, drewno egzotyczne, metale szlachetne);
– ponadnormatywne metraże;
– w przypadku apartamentowców i zamkniętych kompleksów lobby z recepcją i usługą consierge;
– wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa (całodobowa ochrona);
– bogate strefy wspólne o przeznaczeniu  rekreacyjnym;
– starannie zaprojektowane i utrzymane tereny zielone.

Dla Hiszpanii charakterystyczne jest ulokowanie większości luksusowych nieruchomości w bezpośrednim sąsiedztwie pola golfowego i niedaleko popularnej mariny. Takie położenie zapewnia nie tylko prestiż, ale też spokój i odpowiedni poziom otaczającej infrastruktury.

Podsumowując zatem – luksusowa nieruchomość w Hiszpanii będzie posiadać adekwatną do jakości cenę, uprzywilejowaną lokalizację, a także będzie wykonana z wysokiej jakości, trwałych materiałów budowlanych oraz wykończona w eleganckim stylu. Estetyka na rynku dóbr luksusowych musi uzasadniać ponadstandardowy wydatek, który, rzecz jasna, towarzyszy zakupowi elitarnej nieruchomości w Hiszpanii.