Wróć

Nieruchomości

Majorka - elitarna enklawa na Morzu Śródziemnym

Nasz wpis musimy zacząć od dość kontrowersyjnego stwierdzenia, że Majorka nie jest miejscem dla każdego. Przede wszystkim ze względu na wyższe niż w kontynentalnej Hiszpanii ceny domów i apartamentów. Podobne nieruchomości znajdziemy w innych regionach Hiszpanii i często będą one po prostu tańsze. Podobne krajobrazy też spotkamy w innych…

Nasz wpis musimy zacząć od dość kontrowersyjnego stwierdzenia, że Majorka nie jest miejscem dla każdego. Przede wszystkim ze względu na wyższe niż w kontynentalnej Hiszpanii ceny domów i apartamentów. Podobne nieruchomości znajdziemy w innych regionach Hiszpanii i często będą one po prostu tańsze. Podobne krajobrazy też spotkamy w innych częściach Hiszpanii. Na przykład linia wybrzeża w okolicach Javea, Moraira i Calpe na Costa Blanca jest bardzo podobna do Majorki. Pogoda na Balearach bywa też bardziej kapryśna niż klimat okolic Alicante czy Malagi. Co zatem sprawia, że wielu rezydentów, jak również obcokrajowców chce zapłacić więcej i znaleźć swój dom właśnie na Majorce? Odpowiedzią nie jest bliskość geograficzna Majorki oraz duża liczba dogodnych połączeń lotniczych z Europą. Właściwym powodem będzie unikalny, elitarny charakter wyspy, na który składa się jej spójna, uporządkowana zabudowa, brak masowej turystyki na skalę porównywalną z wybrzeżem kontynentalnej Hiszpanii, a także wysoki standard usług. To wszystko sprawia, że na całym świecie znajdują się osoby, które chcą zapłacić dużo więcej za nieruchomość na Majorce niż za podobne nieruchomości w innych miejscach Hiszpanii.

Majorka szanuje ciszę i kameralność – na próżno tam szukać wielkich, gwarnych kompleksów mieszkaniowych stawianych przez deweloperów w kilku etapach, jeden po drugim i jeden obok drugiego. Budownictwo na Majorce ma dużo bardziej zrównoważony charakter. Przez to też nieruchomości dostępnych na sprzedaż jest po prostu mało, popyt znacznie przewyższa podaż. Mamy więc do czynienia z klasycznym rynkiem sprzedawcy. Nabywca niestety jest w gorszym położeniu. Musi szybko podejmować decyzję, żeby inni go nie uprzedzili i zgodzić się na ponoszenie kosztów obsługi transakcji. Odwrotnie niż na Costa Blanca czy Costa del Sol, gdzie to zbywca z reguły ponosi koszty prowizji pośrednika. W zawiązku z tym decydując się na poszukiwanie nieruchomości na Majorce warto postawić na zaufanego partnera – agencję nieruchomości, która zna wyspę, wiodących deweloperów, którzy oferują produkty w tzw. ukrytym marketingu – pocket listing, przeznaczonym dla wybranego klienta-konesera. Klienta, który jest świadomy zalet Majorki i poszukuje tylko tam swojej nieruchomości w Hiszpanii. Nie szuka po omacku, nie trafia na Majorkę z innego wybrzeża Hiszpanii, w poszukiwaniu okazji, bo wcześniej gdzieś indziej nic satysfakcjonującego w swoim budżecie nie znalazł. Jest przygotowany finansowo, świadomy realiów „wejścia” na rynek nieruchomości tamże.

Majorka poza pewnymi specyficznymi miejscami nie oferuje masowej turystyki. Jeśli ktoś lubi tłoczne hotele, deptaki wypełnione krzykliwymi banerami, zapachami ze wszystkich stron świata to też odnajdzie to na Majorce, ale tych miejsc będzie bardzo niewiele w porównaniu z Hiszpanią kontynentalną. Na Majorce dominuje niska zabudowa. Większość zurbanizowanego obszaru Majorki zajmują domy jednorodzinne położone na stosunkowo dużych działkach, które zapewniają maksimum prywatności swoim mieszkańcom. Majorka jest pokryta malowniczymi polami, łąkami, pastwiskami, w wielu miejscach jest zalesiona i pełna bujnej typowo śródziemnomorskiej roślinności. Podziwianie tych miejsc będzie z pewnością gratką dla zwolenników spokojnego odpoczynku na łonie przyrody czy amatorów sportów takich jak kolarstwo, jeździectwo i turystyka górska – jednym słowem dla osób lubiących obcować z naturą. Typowa architektura majorkińska to kamienne, pokryte tradycyjną dachówką domy z zielonymi okiennicami. Oczywiście, znajdziemy też architekturę nowoczesną, ale władze Majorki bardzo dbają o to, żeby była ona spójna z dotychczasową zabudową na wyspie. Wygląd elewacji podlega szczególnemu nadzorowi, aby właściwie wkomponował się i w miejscowy krajobraz i w otaczające zabudowania.

La Única jest w stanie zaoferować swoim Klientom najlepsze dostępne na rynku nieruchomości na Majorce. Dbamy o to, aby nasi Klienci wszechstronnie poznali charakterystykę lokalizacji przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, dlatego w trakcie rekonesansów staramy się w jak najszerszy sposób „przeczesać” teren. Rozpoznać jego mocne i słabe strony i inne, ważne cechy charakterystyczne, tak aby wybór właściwej inwestycji był optymalny i stał się nie tylko bardzo bezpieczną i wartościową lokatą kapitału, ale też źródłem wyjątkowej radości i satysfakcji dla właściciela ze swojej nieruchomości na Majorce.