Wróć

Gastronomia

Pan con tomate

Kultura jedzenia stanowi bardzo ważną część życia dla Hiszpanów i Hiszpanek. Zamiłowanie do dobrej kuchni mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego sprawiło, że do Hiszpanii jedzie się też po to, żeby spróbować miejscowych specjałów. Samo podejście Hiszpanów do ich tradycyjnej kuchni jest niemalże rytuałem. Hiszpanie są dumni ze swojej tradycji kulinarnej, a głównie z takich produktów jak m.in. szynka iberyjska, tortilla, paella, wyśmienite sery czy owoce morza i w pełni korzystają z dobrodziejstw swojej świeżej, bogatej, zdrowej, a przede wszystkim smacznej kuchni, która jest nierozłączna z ich kulturą, co znakomicie widać podczas ich licznych świąt (fiestas) i festynów ulicznych.

Najprostsze a zarazem najsmaczniejsze hiszpańskie śniadanie.

Za każdym razem kiedy jestem w Hiszpanii nie mogę doczekać się tego momentu. Wymykam się po cichutku z domu, znajduję najbliższą lokalną kawiarnię (la cafetería) lub piekarnię (la panadería) i zamawiam typowo hiszpańskie śniadanie (el desayuno) – „pan con tomate”. Dodatkowo ze świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy (zumo de naranja natural). Oraz café con leche (kawę z mlekiem). Kiedy kelner z uśmiechem zbliża się do mojego stolika szczęśliwa recytuję dobrze znany mi tekst: „Pan con tomate, zumo de naranja y café con leche por favor”. Po czym naśladując lokalnego sąsiada ze stolika obok zanurzam się w poranną gazetę.  Czasem jest to El Mundo a czasem El País, a czasem po prostu sportowa Marca. 

Po kilkunastu minutach pojawiają się na stole…

Chrupiący tost z pomidorami skropiony oliwą z oliwek. Obok słodka solidna dawka witaminy C. i cieplutka kawa. Bez pośpiechu, w promieniach porannego słońca, celebrując każdy kęs, czerpię radość z tej przyjemnej chwili. „Tranquila, sin prisa – spokojnie, bez pośpiechu” powtarzam w duchu często słyszany tu zwrot. Przecież jestem w Hiszpanii…

Po powrocie do Polski kiedy chcę sobie poprawić humor lub wnieść trochę słońca w poranek moich domowników z nostalgią przygotowuję im takie smaczne chrupiące spokojne śniadanie.

Oferty specjalne