Wróć

Hiszpania

Święta po hiszpańsku.  MIT czy PRAWDA ?

Kto właściwie w Hiszpanii przynosi prezenty Mikołaj czy Trzej Królowie? Czy Hiszpanie w Wigilię jedzą mięso? Czy to prawda, że w hiszpańskich domach nie ma choinek, a dzieci dostają rózgi? Jak to możliwe, że w Hiszpanii podczas świąt ktoś zostaje milionerem, a w noc sylwestrową je się winogrona? I jak to naprawdę jest z tym słynnym ciastem jedzonym przez Hiszpanów 6 stycznia, wraz z którym nieopatrznie można zjeść monety…

Team La Única obala dla Was niektóre hiszpańskie świąteczne mity…

W Hiszpanii Święty Mikołaj przynosi prezenty.

MIT i PRAWDA

Prawdą jest, że małe symboliczne upominki przynosi Mikołaj w nocy z 24 na 25 grudnia i zostawia pod choinką. Jednak prezenty z „prawdziwego zdarzenia” przynoszą dopiero 6 stycznia Trzej Królowie czyli Los Reyes Magos.  Wtedy też na ulicach hiszpańskich miast rozbrzmiewa muzyka, a Hiszpanie przebrani w rozmaite stroje uczestniczą w paradach i orszakach, jednym słowem trwa atmosfera zabawy i fiesty.

Hiszpanie w Wigilię nie jedzą mięsa.

MIT

Wśród świątecznych potraw na hiszpańskim stole z pewnością znajdziemy krewetki, smaczne szynki jamón ibérico oraz jamón serrano czy też tradycyjną kiełbasę chorizo. Poza tym każdy hiszpański region ma swoje typowe danie. Często jest to jagnięcina, wieprzowina, indyk, ryba z modrą kapustą, zupa rybna lub mięsno-warzywna, ale oczywiście w wielu domach przygotowuje się po prostu to, co najbardziej lubią domownicy. 

W Święta bożonarodzeniowe Hiszpanie obchodzą Prima Aprilis.

PRAWDA

Ten dzień nazywa się El Día de los Santos Inocentes (Dzień Świętych Niewiniątek) i przypada na 28 grudnia. Wtedy też Hiszpanie robią sobie bardzo kreatywne żarty, zaskakując siebie nawzajem. Warto wtedy śledzić konta społecznościowe hiszpańskich piłkarzy oraz aktorów, którym w te dni zdarza się ogłosić spektakularnego, ale nieprawdziwego newsa.

W hiszpańskich domach nie ma choinek.

MIT

Bez obaw, w hiszpańskich domach mimo ciepłej aury – są choinki, ale oprócz choinek możemy tam też znaleźć przepiękne szopki bożonarodzeniowe tzw. Belén. Element świątecznej szopki jest bardzo ważny dla Hiszpanów i przepiękne ekspozycje zobaczymy w tym okresie w każdym hiszpańskim miasteczku.

W Hiszpanii niegrzeczne dzieci dostają rózgi.

MIT 

Niegrzeczne dzieci dostają węgiel, a raczej współczesną jego formę – słodkie cukierki przypominające węgielki.

Hiszpański turrón to czekoladki

MIT

Prawdą jest że jest to typowo hiszpański bożonarodzeniowy przysmak, jednak niebędący czekoladą. Jest to nugatowa słodkość, której skład w przeważającej mierze stanowią: miód, cukier, białka jajek, orzechy, migdały, całe lub zmielone – wariacji jest wiele ze względu na różnorakie ich rodzaje. Łączy je jedno są pyszne i uzależniają. Turrony dzielą się na twarde oraz miękkie. Nie są podzielone na kawałki jak czekoladki, natomiast mają jedną spójną konsystencję. Jeśli więc chcemy zjeść turróna musimy go wpierw ugryźć – uwaga na zęby, bo niektóre ich rodzaje są bardzo twarde. 

W Hiszpanii jedząc ciasto w Święto Trzech Króli możesz natrafić na ukryte ziarno bobu, figurkę a czasem nawet monety.

PRAWDA

To drożdżowe ciasto nazywa się El Roscón de Reyes. Hiszpanie jedzą je raz do roku, właśnie 6 stycznia. Przedtem jednak cukiernicy podczas jego przygotowywania zręcznie ukrywają w nim: ziarno bobu, plastikową figurkę a czasem nawet monety. Ten kto natrafi na ziarno bobu, płaci za tegoroczne ciasto lub kupuje ciasto w przyszłym roku. Szczęściarzem jest ten, kto natrafił na figurkę, bo zostanie koronowany na domowego króla. Znalazca monet nie tylko może zabrać je ze sobą ale szykuje się dla niego rok pełen dobrobytu. Jeśli zastanawiacie się czy cukiernikom opłaca się dorzucać do ciasta monety, już wyjaśniamy zagadkę… Jeśli chcemy, żeby nasze ciasto miało ukryte monety, musimy przy składaniu zamówienia na ciasto w hiszpańskiej cukierni zostawić je cukiernikowi, który włoży je do ciasta na etapie jego przygotowywania. Natomiast z figurkami i ziarnem bobu nie ma problemu… są na stanie cukierni. Taki świąteczny słodki biznes musi się przecież cukiernikom opłacać.

W Hiszpanii masz szansę zostać w święta milionerem.

PRAWDA

A to za sprawą loterii bożonarodzeniowej, która odbywa się 22 grudnia – Lotería de Navidad tzw. El Gordo. W ten dzień wszyscy, którzy kupili losy czekają przed telewizorami na najważniejszy moment dnia – losowanie.

W noc sylwestrową Hiszpanie jedzą winogrona.

PRAWDA

Winogron jest dwanaście. A wszystko zaczyna się za 12 sekund godzina dwunasta. Każde wybicie wskazówki zegara sprawia, że Hiszpan połyka jedno grono. Niemożliwe? Możliwe. W Hiszpanii można nawet kupić winogrona w puszce już odliczone i obrane, ale wielu Hiszpanów kupuje po prostu kiść winogron i dzieli je samemu. Niektórzy Hiszpanie je obierają, ale wielu zjada winogrona ze skórką. Jednym słowem sylwestrowa pychotka na szybko.