Wróć

Hiszpania

Zatoczki na Majorce, nasze ulubione Calas

Majorka uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie zaczarowuje swoim krajobrazem. W Hiszpanii nie bez przyczyny mawia się, że kto raz odwiedził Majorkę, ten na pewno tam jeszcze wróci.

Jej krajobrazowy charakter wyznacza na północnym – zachodzie pasmo górskie Sierra de Tramuntana, z najwyższym szczytem o wysokości 1445 m n.p.m o nazwie Puig Major. Południowo-wschodnia część wyspy ma charakter skalny, z pięknymi piaszczystymi plażami, a nawet jaskiniami. Natomiast krajobraz w środkowej jej części jest nizinny, bogaty w winnice i gaje oliwne. Jednak to, co urzeka nas najbardziej i poszukiwaczami czego, jesteśmy wielkimi fanami to poukrywane na wybrzeżu wyspy zatoczki tzw. Calas. Czasem naprawdę trzeba się natrudzić, żeby je odnaleźć, a precyzyjną lokalizację znają tylko lokalni mieszkańcy. Kiedy już zrobimy wywiad i uda nam się w końcu dotrzeć na miejsce, oczaruje nas lazurowy kolor wody, skalne formacje, kamieniste plaże, przyjemna rześkość krystalicznie czystej wody, cudowne krajobrazy w bajkowy sposób łączące kolory morza, nieba oraz lądu. Czasem naprawdę warto poświęcić czas oraz włożyć trochę fizycznego wysiłku, żeby odnaleźć te cudowne miejsca, do których niejednokrotnie nie jest łatwo się dostać, ze względu na górzysty charakter wyspy. Jednak nagroda, która czekać będzie na nas na miejscu jest bezcenna, to chwile spędzone w spektakularnych okolicznościach natury.

Poniżej zdradzamy lokalizację niektórych naszych ulubionych zatoczek na majorkańskim wybrzeżu

CALA BANYALBUFAR to miejsce położone na zachodnim wybrzeżu Majorki, wciąż nieodkryte tłumnie przez turystów. To kameralna, spokojna, niewielkich rozmiarów zatoczka, z lazurową wodą. Zlokalizowana w odległości 28 km od centrum stolicy. Prowadzą do niej niezbyt długie schodki, a na dole przywita nas niewielki wodospad, lazurowa woda oraz różnej wielkości kamienie. Zatoczka jest bardzo kameralna, więc nie spotkamy tam tłumów turystów, natomiast dostojne kamienie, kamyki i głazy oraz krystalicznie czystą wodę. Na górze w spokojnej miejscowości Banyalbufar możemy napić się smacznej kawy lub zjeść kolację w jednym z butikowych hoteli z widokiem na morze lub lokalnych restauracji, w otoczeniu winnic oraz gór Sierra de Tramuntana. W tej malutkiej miejscowości znajduje się również rodzinna restauracja Son Tomás, wyróżniona przez przewodnik Michelin, oferująca dania typowo majorkańskie, jak też kuchni śródziemnomorskiej, w tym świeże ryby oraz owoce morza, której początki działalności sięgają 1983r.

PUNTA DE GRELLS to urokliwe miejsce, położone w bliskiej odległości, zaledwie 5 km od centrum stolicy Majorki. To niewielka, kamienista, urokliwa, uwielbiane przez fotografów oraz osoby poszukujące pięknych widoków o zachodzie słońca zatoczka. Na kamienistą plażę doprowadzą nas drewniane schodki, a woda ją otulająca jest lazurowa, czysta i krystaliczna, z białymi kamieniami na dnie. Pomimo, że miejsce jest położone w granicach miasta nie jest ono zatłoczone przez turystów, którzy najprawdopodobniej odwiedzając stolicę wyspy wolą poświęcić ten czas na zwiedzanie okolicznych zabytków lub poleżeć na piaszczystych miejskich plażach, poza tym nie jest to oficjalnie otwarta plaża. Dlatego też bez problemów uda nam się tu zaszyć w spokojnym miejscu, za jednym ze skalnych głazów, chłodząc się co jakiś czas w krystalicznych wodach Morza Śródziemnego. Jest to również Idealne miejsce na romantyczny spacer o zachodzie słońca.

Wąwóz TORRENTE DE PAREIS to jedno z najpiękniejszych naturalnych miejsc, położone w północnej części Majorki. Niełatwo tu dojechać, droga zwana Tres Marias, która prowadzi przez góry jest zdecydowanie dla osób o mocnych nerwach. Dodatkowo, żeby dojść do plaży musimy przejść przez skalny tunel. Jednak nagroda jaka na nas czeka na miejscu jest spektakularna, to wyjątkowa plaża w wąwozie Torrente de Pareis. Na miejscu zachwyci nas niesamowity szafirowy kolor wody oraz monumentalne formacje skalne.