Wróć

Hiszpania

Alicante. Stolica Costa Blanca.

Alicante to nieoficjalna stolica wybrzeża Costa Blanca, po arabsku oznacza “źródło światła”. To miejsce, które pomimo cech nowoczesnego miasta, zachowało swój hiszpański charakter. Właśnie w Alicante można się schować przed słońcem pod jednym z urokliwych fikusów, a na każdym kroku witają nas palmy. To tam co trzy lata rozpoczynają się regaty żeglarskie dookoła Ziemi - The Ocean Race. To tam znajduje się jeden z najdłuższych bulwarów w Hiszpanii Explanada de España, a nad miastem wznoszą się ruiny zamku Castillo de Santa Barbara. Tylko tam panuje specjalny mikroklimat, dzięki czemu przyjemnie i zdrowo się oddycha.

Jakich miejsc nie możecie przegapić, odwiedzając to jedyne w swoim rodzaju miasto Białego Wybrzeża?

Zamek Castillo de Santa Barbara

Jeśli szukacie pięknego, widokowego miejsca rozciągającego się na całe Alicante to wyprawa na zamek Św. Barbary na pewno Was zachwyci. Zamek możecie zdobyć wspinając się na szczyt lub po prostu wjeżdżając tam windą. Na górze czekać na Was będą dobrze zachowane ruiny zamku, będącego pozostałością po okresie panowania Maurów na Costa Blanca oraz przepiękny, uzależniający krajobraz. 

Promenada Explanada de España

Miejski deptak, wyłożony kolorową mozaiką, przypominającą morskie fale, który stał się znakiem rozpoznawczym miasta. Prowadzący wzdłuż morza, otoczony palmami oraz różnorodnymi restauracjami i sklepami, stanowi idealne miejsce na spacer, szczególnie o poranku, kiedy miasto dopiero budzi się do życia lub o zachodzie słońca – tętniący życiem, wypełniony gwarem lokalnych mieszkańców i turystów. 

Targowisko Mercado Central

Tradycyjny, lokalny rynek, hala targowa, położona przy ulicy Avenida de Alfonso el Sabio (wejście główne od tej ulicy jest najbardziej spektakularne). Miejsce, którego klimat, zapachy oraz kolory zachwycają, a przestrzeń hali wypełniają stoiska z lokalnymi produktami. Miejsce, gdzie nikt się nie śpieszy, a niepisana zasada mówi, że podchodząc do stoiska musisz zatrzymać się na chwilę, porozmawiać ze sprzedawcą oraz skosztować tego, czym Ciebie poczęstuje.

Plaże

Plaż w Alicante oraz najbliższej okolicy jest kilka. Naszą ulubioną jest położona ok 10 km od centrum Alicante, rozciągająca się prawie na 3 km Playa de San Juan, która jest na tyle rozległa, że pomimo swojej popularności, nie sprawia wrażenia zatłoczonej, a każdy znajduje tu miejsce dla siebie. Plaża jest bardzo czysta, o miękkim i złotym piasku, stwarza wiele możliwości spędzania wolnego czasu, od sportów wodnych i siatkówki plażowej, po długie spacery wzdłuż morza. Do tego jest świetnie skomunikowana z centrum miasta. Jeśli jednak wolicie pozostać w Alicante, również będziecie zadowoleni. Bliżej centrum miasta macie do dyspozycji mniejsze i bardziej tłoczne plaże: Playa del Postiguet (biegnąca wzdłuż promenady Explanada de España, otoczona restauracjami oraz kawiarniami przy plaży) a także Playa del Albufereta (mała i ładna plaża, która zwykle bywa mniej zatłoczona niż Playa del Postiguet). Jest w czym wybierać.

Regaty The Ocean Race 

Wyjątkowe, etapowe, załogowe regaty żeglarskie dookoła Ziemi odbywające się co trzy lata, od 1973 roku. Od 2008 roku start ma miejsce właśnie w Alicante. Kolejna edycja planowana jest na październik 2021 roku, tradycyjnie rozpocznie się w Alicante a zakończy we włoskiej Genui, latem 2022. Wydarzenie, które niewątpliwie warto zapisać w swoim kalendarzu.

Latarnia Faro de Santa Pola i paralotnie

Jeśli szukacie pomysłu na ciekawą wyprawę poza miasto, odwiedźcie oddalony ok 30 km od centrum Alicante, punkt widokowy Mirador del Faro de Santa Pola z latarnią oraz platformą widokową Skywalk. Obiecujemy cudowny widok na morze oraz wyspę Tabarca. Do tego przyjemny powiew wiatru w upalne dni. Raz na jakiś czas zerknijcie w niebo, bo to jeden z ulubionych spotów paralotniarzy.