Wróć

Formalności

Jak wygląda standard deweloperski na rynku nieruchomości w Hiszpanii?

Jak wiadomo - co kraj to obyczaj. Praktyka rynku nieruchomości w Hiszpanii zdecydowanie potwierdza to stare przysłowie. W porównaniu do polskich deweloperów Hiszpanie bardzo bogato wyposażają swój produkt.

Na tamtejszym rynku standardem jest, że nieruchomości sprzedaje się nie tylko z wykończonymi w wybrany przez nabywcę sposób podłogami, ale też z pełnym umeblowaniem kuchni oraz z kompletnie wyposażonymi łazienkami. W kuchni zwykle zamontowane są szafki, blaty i podłączona jest niezbędna armatura. W luksusowych nieruchomościach w Hiszpanii deweloper z założenia montuje też w kuchni wysokiej klasy sprzęt AGD. Zaakceptowany przez nabywcę typ lodówki, zmywarki, płyty grzejnej, piekarnika czy nawet gotowy do użycia ekspres do kawy są do dyspozycji w momencie przekazania kluczy do rąk nowego właściciela domu w Hiszpanii. 

Oczywiście klient może zawsze podnieść standard oferowanego AGD, co znajduje odzwierciedlenie w umowie pomiędzy stronami transakcji a także w finalnej cenie. Taka praktyka jest bardzo wygodna dla nabywcy, który nie musi się martwić ani montażem sprzętu w swoim hiszpańskim domu, ani też ewentualnymi naprawami w okresie rękojmi, ponieważ zarówno nieruchomość, jak też jej wyposażenie (AGD, klimatyzacja, itp.) są objęte gwarancją jednego podmiotu, czyli dewelopera.

Zwykle w hiszpańskich nieruchomościach, nawet w mniejszych apartamentach, są projektowane oddzielne pomieszczenia na pralkę i inne przedmioty służące do zachowania czystości w domu. Czasem takie pomieszczenie oddzielone jest od powierzchni mieszkalnej i przybiera formę dodatkowego tarasu czy balkonu odpowiednio zabezpieczonego przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Łazienki w nowo oddawanych nieruchomościach w Hiszpanii są również kompletnie wyposażone oraz wykończone w ceramikę, armaturę, kabiny prysznicowe i inne niezbędne akcesoria. W sypialniach w standardzie otrzymuje się szafy wnękowe, których kolor wykończenia również można wybrać na wcześniejszym etapie inwestycji.  Wszystko to deweloperzy oferują po to, aby jak najbardziej ułatwić zasiedlenie nieruchomości swoim zagranicznym klientom, dla których prace wykończeniowe w innym kraju mogłyby być kłopotliwe. Można też dodatkowo zlecić deweloperowi kompletne umeblowanie i wyposażenie „pod klucz” nieruchomości według wybranej z katalogu opcji. Warto rozważyć takie rozwiązanie, gdyż z pewnością będzie ono najbardziej wygodne, a przecież nieruchomość w Hiszpanii kupujemy po to, żeby komfortowo i beztrosko spędzać w niej czas oraz maksymalnie czerpać radość z bezstresowego, hiszpańskiego stylu życia.

Zachęcamy do przeczytania drugiej części tego tekstu o Personalizacji nieruchomości w Hiszpanii.