Wróć

Hiszpania

Marbella czy Estepona?

Costa del Sol, hiszpańskie Słoneczne Wybrzeże, zajmuje pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych destynacji inwestycyjnych wśród zagranicznych klientów. Któż nie chciałby cieszyć się hiszpańskim słońcem również poza sezonem wakacyjnym?

Costa del Sol, hiszpańskie Słoneczne Wybrzeże, zajmuje pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych destynacji inwestycyjnych wśród zagranicznych klientów. Któż nie chciałby cieszyć się hiszpańskim słońcem również poza sezonem wakacyjnym? Decydując się na zakup nieruchomości na Costa del Sol wielu Polaków zastanawia się pomiędzy dobrze wszystkim znaną Marbella, a bliską jej Esteponą. Odległość między tymi miastami to nieco powyżej 30 km i samochodem można ją pokonać w około pół godziny. Oba miejsca mają do zaoferowania inne wartości i jeśli ktoś miałby zdecydować między nimi, musi wziąć pod uwagę inne aspekty i przyznać przed samym sobą na czym najbardziej mu zależy, w miejscu, które wybiera na swój drugi hiszpański dom. Choć może Costa del Sol słynie przede wszystkim z malowniczych plaż, jednak można tu nie tylko odpocząć, ale również pozwiedzać, skosztować tradycyjnej kuchni, obejrzeć plażowe polo, czy spędzić aktywnie czas na polu golfowym.

Marbella ma renomę drogiego i turystycznego miasta, a Estepona uchodzi za jej ubogą krewną, która próbuje ogrzać się jej blaskiem. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ każdemu może podobać się inny styl życia i czego innego może oczekiwać kupując nieruchomość w Hiszpanii. Jednak nie można nie zauważyć, że ceny nieruchomości w Marbelli są wyższe niż w Esteponie, więc jeżeli na zakup swojego wymarzonego domu dysponujemy mniejszymi środkami, to wybór Estepony będzie jak najbardziej odpowiedni. Natomiast, jeśli możemy sobie pozwolić na odrobinę więcej luksusu, dlaczego nie postawić na Marbellę?

Marbella położona jest około 40 min od lotniska Malaga-Costa del Sol. Można powiedzieć, że jest idealna dla wszystkich podróżnych oraz chcących się tam przenieść na stałe. Bywa odwiedzana przez celebrytów, głowy wielu państw, a nawet królów. Niezależnie od tego, czy chce się skorzystać z najbardziej luksusowych klubów plażowych, spędzić romantyczny wypad na starym mieście, czy poznać naturalne otoczenie miasta z Costa del Sol, to Marbella jest świetnym wyborem. Można nacieszyć oko wspaniałymi posiadłościami, pięknymi jachtami zadokowanymi w Puerto Banus, czy światowej klasy polami golfowymi jak np. La Quinta.

Historycznym centrum miasta Marbella jest plac Los Naranjos, z którego można zaobserwować pozostałości zamku zbudowanego za czasów panowania muzułmanów na tamtych terenach. Nie można przejść obojętnie po Avenida del Mar, gdzie można na żywo podziwiać aż pięć oryginalnych dzieł Salvadora Dalí. Marbella posiada idealny mikroklimat do mieszkania na stałe, ponieważ jest izolowana górami Sierra Blanca od gwałtownych wiatrów, dzięki czemu zimy są tu bardzo łagodne, co przekonuje wielu do przeprowadzenia się tam na stałe. Dodatkowym aspektem przemawiającym za wyborem Marbelli nie Estepony, jeśli mamy dzieci, jest szeroka gama uznanych szkół międzynarodowych, o których pełen wpis jest już na naszej stronie.

Marbella posiada przepiękną linię brzegową z plażami, na których można odpocząć, na których można wypić coś orzeźwiającego przy muzyce na żywo, na której można zatracić się w hiszpańskim słońcu. W Marbelli można spotkać wiele osób z różnych stron świata dzięki temu poznać mnóstwo kultur, ale minusem tego może być, że w sezonie bywa tłoczno. Kto nie słyszał o nocnym życiu w Marbelli? Miasto to oferuje bardziej ekskluzywne życie nocne niż inne miasta na hiszpańskim Słonecznym Wybrzeżu. Tutaj właściwie nie trzeba czekać na wieczór, aby rozpocząć korzystanie z uroków słynnych plażowych klubów. Większość z nich, takie jak Nikki Beach i Ocean Club Marbella, oferuje fantastyczną rozrywkę na żywo i wydarzenia, których każdy będzie chciał spróbować.

Estepona natomiast, oddalona jest od lotniska Malaga-Costa del Sol o około godzinę. Ogólnie patrząc, ma bardziej relaksującą atmosferę, idealną dla rodzin. Jest może mniej międzynarodowa, ale nadal można robić tam mnóstwo ciekawych rzeczy. Estepona podobnie jak Marbella jest pięknie położona, a w porównaniu z Marbellą plaże i restauracje są mniej zatłoczone. Estepona zwrócona jest ku morzu i oparta na górach Sierra Bermeja. Rozwój miasta jaki obecnie można zaobserwować Estepona zawdzięcza obecnym władzom, które zadbały o czystość miasta, uporządkowały plany zagospodarowania przestrzennego, czy zainicjowały budowę wielu parków i skwerów.

Nie można nie zauważyć, że Estepona pretenduje do stania się drugą Marbellą. Atrakcyjnością Estepony mogą być też ceny nieruchomości, które potrafią być o wiele niższe niż w znanym wszystkim w Puerto Banus. Estepona zachowała klimat starego hiszpańskiego miasteczka. Znajdziemy tu wiele brukowanych ulic, niewielkich placów, czy białych domów. Wspaniała promenada obsadzona palmami, piękne centrum miasta, Plaza de las Flores, z którego można odbyć wycieczkę do zamku San Luis, postawionego na ruinach arabskiej fortecy zwanej Estebbuna, od której pochodzi nazwa Estepona, to tylko nieliczne z atrakcji jakie oferuje to miasteczko.

W Esteponie, najmłodszym, z pewnością, przypadnie do gustu park safari, w którym można zobaczyć ponad 200 gatunków zwierząt, a dla starszych dobrą atrakcją będzie obejrzenie gry w plażowe polo, którego znane rozgrywki Costa del Sol Beach Polo Cup w 2019 roku odbyły się właśnie w Esteponie i zgromadziły wielu międzynarodowych zawodników. Piękna i szeroka plaża z długą promenadą, dodatkowo z super wyposażonymi placami zabaw dla dzieci, duża ilość wspaniałych restauracji to aspekty, które z pewnością zachęcają do odpoczynku w Esteponie. Miasto to ma ponad 20 km linii brzegowej i ponad 15 plaż, na których można łapać promienie hiszpańskiego słońca. Urokliwe piaszczyste plaże, spokojne wody, a w niektórych miejscach malownicze widoki na Cieśninę Gibraltarską pomogą zanurzyć się naturze i zrelaksować się na plaży.

Jeśli chodzi o nocne życie w Esteponie, z pewnością jest ono mniej zróżnicowanie niż w Marbelli, co nie znaczy, że nie istnieje. Wieczór można rozpocząć w centrum miasta, gdzie jest wiele barów i restauracji tętniących życiem. Najbardziej popularny jest Port Estepona, gdzie większość knajp jest otwartych również poza sezonem. Podsumowując, na decyzję o tym gdzie kupić nieruchomość decydują przede wszystkim dwa czynniki; to jakie mamy oczekiwania wobec naszego hiszpańskiego domu oraz jakim budżetem dysponujemy. Oferta sprzedaży jest naprawdę ogromna, a decyzja gdzie chcemy ulokować swoje środki należy tylko do nas.