Wróć

Hiszpania

Villajoyosa. Kolorowe miasteczko, pachnące czekoladą.

Ta ciekawa, niesłusznie niedoceniana przez turystów miejscowość, usytuowana jest pomiędzy Alicante a Benidormem, urzeka labiryntem wąskich, kolorowych uliczek, pachnie czekoladą, przez naturę wyposażona została w piaszczyste, czyste plaże. Intryguje pasjonatów fotografii, którzy chcą uchwycić kultowy koloryt tego fragmentu hiszpańskiego wybrzeża Costa Blanca.

Nie możecie jej nie odwiedzić, jeśli jesteście w okolicy. A jakich miejsc nie przegapić?

Kolorowych domków na skale

Ciekawe miejsce dla lubiących fotografować, rozbrzmiewające optymistyczną paletą barw, kultowe. Jeśli zastanawiacie się dlaczego te charakterystyczne dla Villajoyosy domki są kolorowe, już wyjaśniamy. W większości są to dawne domy rybaków, które zostały pomalowane na różnorodne wyraziste kolory, żeby ułatwić zadanie rybakom, tak by mogli bezpiecznie i z łatwością trafić do domu, wracając z połowów.

Muzeum czekolady

Muzeum czekolady sygnowane jest marką Valor, która jest znana ze swoich czekoladowych słodkości w całej Hiszpanii. Muzeum czekolady powstało w miasteczku w 1998 r i kiedyś było ono małą rodzinną fabryką. Dziś możecie dowiedzieć się tam, jak wygląda proces powstawania czekolady oraz poznać historię marki Valor. I oczywiście próbować, rozkoszować się smakiem i zrobić czekoladowe zapasy. Nasza ulubiona czekolada to ta wypełniona całymi śródziemnomorskimi migdałami (con almendras mediterráneas enteras). Radzimy kupić więcej niż jedną tabliczkę.

Barwnej starówki

Starówka urzeka kolorami, zachęca do spacerów po jej wąskich uliczkach. Włócząc się po jej zakątkach, zrozumieliśmy dlaczego to miasteczko nazywa się właśnie Villajoyosa lub La Vila Joiosa – czyli miasteczko radości.

Cudownych plaż

Playa Centro jest długa, ok 2 km, piaszczysta, biegnąca równolegle do promenady, nad którą wznoszą się kolorowe domki. Będąca idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, amatorów sportów plażowych oraz na spacer wśród palm, po jej drobnym piasku. Rajska plaża Playa El Paraiso o długości ok. 1 km, spokojna, z drobnymi kamieniami, urzeka naturalnością, jest idealna dla osób szukających chwili ciszy. Zatoczka Playa Bon Nou, to kameralne miejsce, ukryte pomiędzy dwoma skałami, urokliwe, o krystalicznie czystej wodzie. Miłośnicy windsurfingu oraz nurkowania również znajdą w okolicy coś dla siebie.

Ale to nie wszystko …

Jeśli starczy Wam czasu konieczne zobaczcie również kościół w stylu gotyckim z ołtarzem w stylu barokowym, zajrzyjcie do muzeum archeologicznego, oraz na targ rybny, w którym zaopatrują się lokalne restauracje.