Wróć

Formalności

Jak wybrać dobrą lokalizację mojej przyszłej nieruchomości w Hiszpanii?

Lokalizacja, choć „oczywista oczywistość” jest najważniejszym parametrem przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości w Hiszpanii. Sąsiedztwo będzie nie tylko wpływało na komfort korzystania z naszego hiszpańskiego domu, ale też wyznaczy jego realną wartość rynkową.

Ta stara prawda o nieruchomościach ma zastosowania również w Hiszpanii. Dom można wyremontować, przebudować czy nawet postawić na nowo – miejsca i otoczenia nie jesteśmy w stanie poprawić. Dodatkowo musimy się też zastanowić jak ono będzie wyglądać w przyszłości. Czy okolica jest teraz atrakcyjna do inwestowania w nieruchomości i czy ma takie perspektywy?

Powszechnie wiadomo, że od lat najbardziej atrakcyjnymi lokalizacjami według agentów pracujących w Hiszpanii są Costa del Sol, Majorka i część północna Costa Blanca. Wybrzeże Costa Blanca rekomendujemy Klientom, którzy poszukują nieruchomości w spokojniejszym, mniej zatłoczonym miejscu niż np. okolice Marbella. Dodatkowym atutem lokalizacji na przepięknym północnym Costa Blanca są nieco niższe ceny nieruchomości niż na Costa del Sol. Ważna jest też logistyka – region ten leży dokładnie pomiędzy Alicante i Walencją, które to miasta posiadają dwa duże, międzynarodowe lotniska, dokąd z łatwością dolecimy z wielu miast w Polsce. Daje to niewątpliwy atut w przypadku wyjazdów weekendowych lub kilkudniowych. Dodatkowo piękne krajobrazy tego bardzo zróżnicowanego wybrzeża, sprawiają, że jest to dość często wybierany przez naszych Klientów region.

Jednak wciąż pod względem popularności oraz wartości inwestycji bezkonkurencyjne pozostaje, będące częścią Andaluzji, Costa del Sol. Ten region jest czystą esencją hiszpańskiej kultury i tradycyjnego stylu życia. To stamtąd pochodzą przepyszne przekąski tapas, walki z bykami zwane corridą, widowiskowe, lokalne fiesty i tam też znajdziemy unikalne zabytki będące spuścizną po czasach panowania w Hiszpanii Maurów czy urocze andaluzyjskie białe miasteczka. Zakup nieruchomości na tym wybrzeżu polecamy osobom, które chcą bezpiecznie ulokować swój kapitał i jednocześnie poczuć prawdziwie hiszpański klimat – zarówno jeśli chodzi o dorobek kulturalny tego kraju, jak i dosłownie – jeśli chodzi o hiszpańską pogodę. Costa del Sol jest bowiem najcieplejszym wybrzeżem kontynentalnej Hiszpanii. To wszystko sprawia, że to prestiżowe wybrzeże od dekad wybierają najlepiej sytuowani rezydenci oraz światowej sławy celebryci. Kiedyś Marlon Brando, Frank Sinatra czy Sean Connery, a obecnie na stałe rezydują tu George Clooney, Penelope Cruz czy Antonio Banderas, co niewątpliwie czyni to wybrzeże jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do wypoczynku w Hiszpanii, ale też na świecie. Najwyżej wyceniane nieruchomości są zlokalizowane w pierwszej linii brzegowej morza oraz w okolicy luksusowych marin, takich jak Puerto Banús czy Sotogrande. Inną, równie ekskluzywną lokalizacją, jest pierwsza linia renomowanego pola golfowego.

Innym, niemniej prestiżowym miejscem do inwestowania w nieruchomości w Hiszpanii jest Majorka. Oczywiście klimat Majorki jest nieco chłodniejszy niż w słonecznej Andaluzji, ale za to krajobraz równie, a może i bardziej urzekający. Nie przez przypadek Majorka jest uznawana za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. W rankingu Tripadvisor znajduje się na 6 miejscu, zaraz za Bali, ale przed Mauritiusem. To sprawia, że rokrocznie odwiedza ją ok. 15 mln turystów, a wielu z nich decyduje się tu osiedlić na stałe i kupić swój drugi dom w Hiszpanii. W Hiszpanii nie bez przyczyny mawia się, że kto raz odwiedził Majorkę, ten na pewno tam jeszcze wróci. Nie bez znaczenia jest fakt, że Majorka zaczarowuje odwiedzających nie tylko swoim krajobrazem, ale też kosmopolitycznym charakterem i nowoczesną, przyjazną rezydentom infrastrukturą.

Zakup nieruchomości na Majorce to pewna lokata kapitału, choćby ze względu na naturalne ograniczenie terytorialne. Wyspa nie posiada wielu terenów do zabudowy, zwłaszcza, że wiele z nich jest zabytkowa lub stanowi część parków krajobrazowych i jest prawnie chroniona. To powoduje, że wciąż jest więcej chętnych, aby się tam osiedlić niż dostępnych dla nich nieruchomości na Majorce. Popularność Majorki w Europie, a szczególnie w Niemczech wynika też z faktu, że wyspa jest dogodnie zlokalizowana na północny-wschód od Walencji. Skraca to znacznie czas podróży lotniczej i pozwala szybko i komfortowo znaleźć się w swoim drugim domu w Hiszpanii. Warto więc rozważyć kupno nieruchomości na Majorce, nie tylko ze względu na atrakcyjność wyspy, ale też na atrakcyjność lokaty kapitału.